Warka XI i XII - Smoked Stout i Coffee Milk Stout
Warzenie to, miało być dla nas przełomowe - pierwszy raz mieliśmy samodzielnie śrutować ziarno. Iskier ze starego noża do makaronu zrobił wspaniale wyglądający śrutownik. Szybko jednak okazało się, że coś poszło nie tak i wydajność jest niemal zerowa. Porzuciliśmy sprzęt, przechodząc na robot kuchenny z jakąś specjalną przystawką - w założeniu nie miała służyć do śrutowania ziarna. Całość procesu zajęła nam jakieś 1,5 godziny!
Super turbo sprzęty, szkoda że słabo śrutujące |
Nakładka Zelmer |
Ziarnowsys |
Piękny efekt |
Właściwie całość warzenia miała być powtórzeniem bardzo udanego coffee milk stout-a z tamtego roku. Ale, że Iskier na jesień miał kilka kilogramów śliwek, a zdarza mu się produkować i wędzić wędliny - wymyśliłem, żeby zrobić wędzonego stout-a, bez udziału słodów wędzonych! Dym w piwie miał pochodzić tylko i wyłącznie ze śliwek wędzonych drewnem... śliwy. Z mniej więcej 2 kilogramów owoców, mieliśmy litrowy słoik wędzonki.
Warka XI - Smoked Stout
Zasyp na 25 litrów przedstawiał następująco:
- słód pale ale - 4,3 kg
- słód karmelowy 30 - 0,85 kg
- słód pszeniczny - 0,6 kg
- płatki owsiane - 0,6 kg
- słód czekoladowy 0,5 kg
- słód barwiący - 0,2 kg
W celu zatwardzenia wody do garnka dosypaliśmy po 4 g. gipsu piwowarskiego i soli kuchennej. Do warzenia ciemnych piw lepsza jest po prostu twarda woda, która łagodzi kwaśne posmaki słodów palonych. Piwo dzięki temu łagodnieje i jest bardziej zrównoważone smakowo. Po wysładzaniu brzeczka przednia miała gęstość 12° blg, jednak zbyt długie wysładzanie ją rozrzedziło. Po 110 minutach gotowania uzyskaliśmy 27 l. brzeczki nastawnej o gęstości tylko 10° blg. Gęstość podratowaliśmy dodaniem syropu cukrowego. Podczas gotowania dodawaliśmy:
- 80' - Marynka - 36 g
- 30' - Fuggle - 36 g
- 5' - Fuggle - 24 g; śliwki wędzone - ok. 800 g.
Brzeczka nastawna miała intensywny palono-dymny aromat, z przebijającymi się śliwkami w tle. Może być naprawdę ciekawie!
Warka XII - Coffee Milk Stout #2
Warka ta powstała kilka dni po poprzedniej. Zasyp właściwie wyglądał tak samo jak to uwarzone rok temu - piwo było naprawdę smaczne i właściwie nic nie zmienialiśmy. No może z wyjątkiem większego udziału laktozy - zamówiliśmy cały kilogram i bez sensu byłoby zostawienie około 100 g. Całość laktozy dodaliśmy na ostatnie 30 minut gotowania brzeczki. Gotowanie trwało 90 minut. A na ostatnie 5 do gara wrzuciliśmy 250 g, kawy ziarnistej 100% arabica. Ziarna poszły w całości i pozostały w garze przez cały czas chłodzenia brzeczki. Gęstość brzeczki nastawnej to 14° blg. Powinien wyjść słodki (ale nie przesadnie) cukierek mleczno-kawowy w płynie! Czyż to nie brzmi wspaniale?!
Ważne składniki: laktoza i chmiel |
Homo brewing |
STAN:
Smoked Stout - notka degustacyjna:
(09.02.2016) Piwo bardzo długo było właściwie nie pijalne. Piana burzliwie powstawała i z głośnym sykiem znikała. Aromat i smak był bardzo kwaśny. Do dziś zostało mi zaledwie kilka butelek. Obecnie piwo jest lekko przegazowane, piana trochę ładniejsza, ale również nietrwała. Aromat to mieszanka śliwek, nut dymnych i spalenizny. W smaku lekkie i w sumie nijakie, ratuje je tylko wyraźny posmak śliwek. Piwo jest wytrawne i z niską popiołową goryczką na finiszu. Stanowczo do dopracowania.
Coffee Milk Stout - notka degustacyjna:
(12.02.2015)
Barwa jest nieprzejrzyście czarna, piana beżowa, powoli redukuje się do obrączki. Zapach zdominowany jest kawą, trochę przypomina mleczne kawowe cukierki, coś jak kopiko. W smaku piwo jest pełne, dość słodkie, z intensywną kawą, mleczną czekoladą i bardzo delikatne nuty palone w tle. Finisz to niska goryczka przypominająca w posmaku palone ziarna kawy. Piwo jest troszkę za słodkie, lekko skleja wargi, ale z pewnością jest to jedna z naszych lepszych receptur.
Konkursy:
- ex aequo 5 miejsce na słowackim konkursie piw domowych Biała Wrona 2015, pełne wyniki: https://drive.google.com/file/d/0B7Su013roMCKMndJemJnQ1MyajQ/view
- finał XIII KPD Żywiec/Cieszyna; wyniki: http://pspd.org.pl/pagesnews/znamy-grand-championa-najwiekszego-konkursu-piw-domowych
Komentarze
Prześlij komentarz