RateBeer Best Awards - najlepsze piwa 2017 roku

Jak co roku, jeden z najbardziej uznanych serwisów "rejtingowych" ratebeer.com przyznaje nagrody za najwyżej ocenione piwa, browary i miejsca piwne. Dziś ogłoszono zwycięzców ostatnich kategorii, w związku z tym można przejść do podsumowania 2017 roku i wyszukania polskich akcentów wśród najlepszych z najlepszych. 

Ale dlaczego w ogóle RateBeer? Przede wszystkim dlatego, że jest to bodaj największa  na świecie baza piw i browarów, którą tworzą sami użytkownicy. Obecnie obejmuje ponad 500 tys. piw z ponad 27 tys. browarów! Co równie ważne, ratebeer nie jest (już) zdominowany przez użytkowników z Ameryki, co daje nieco szerszy pogląd na piwowarstwo i niejednokrotnie pozwala odnieść jakość rodzimych piw do topowych pozycji z innych krajów. Oczywiście portal ma również swoje wady. Końcowa ocena piwa jest wypadową wszystkich ocen, i jak to w statystyce: im więcej recenzji tym jest ona bardziej miarodajna. Algorytm portalu pod uwagę bierze te piwa która mają minimum 10 ocen - tylko 10! Co w połączeniu z tendencją do zawyżonego oceniania piw z własnego kraju (nie, nie dotyczy to tylko Polaków) może dać bardzo zaburzony obraz. Łatwo wyobrazić sobie browar na zadupiu, którego piwa spijane są tylko wokół komina, a recenzje pochodzą tylko od "lokalnych patriotów". Wysoka ocena końcowa takiego trunku może nijak się mieć do piw punktowo znajdujących się niżej, ale ocenionych przez np 1000 osób. Na szczęście są to raczej sporadyczne przypadki, a włodarze ratebeer.com rzekomo pracują nad usprawnieniem algorytmu. 

Przejdźmy jednak do kluczowej sprawy, czyli RateBeer Awards 2017. Podobnie jak w 2016 roku, także teraz pojawiły się polskie akcenty wśród nagrodzonych, w kilku kategoriach, także tych najważniejszych. Najważniejsza kategoria, w której nagradzane jest 100 najwyżej ocenianych i najlepszych na świecie browarów. Trzeba zaznaczyć, że wyboru dokonuje się z ponad 24 000 browarów widniejących w bazie portalu. 

Pierwsza dziesiątka prezentuje się następująco:
W zacnym gronie 100 najlepszych znalazły się dwa polskie browary! Są to Browar Artezan i Browar Widawa. Gratuluję! Obydwa będą mogły zaprezentować się w USA na RateBeer Best Festival. 
W tej kategorii wybierano 100 najlepszych piw, ale brano pod uwagę tylko oceny z 2017 roku. 

Tutaj wyróżniono Browar Artezan i tegorocznego Samca Alfa 2017 Bourbon Barrel Aged
W tej kategorii przyznano po pięć złotych, srebrnych i brązowych medali za najlepsze piwa w danych stylach lub grupie podobnych stylów. 


W grupie Speciality (Fruit Beer, Smoked, Spice/Herb/Vegetable):

🥉 Browar Widawa - 5th Anniversary Imperial Porter Rum BA.W grupie Stout (Stout, Dry Stout, Sweet Stout, Foreign Stout):

🥇 Browar Artezan - Too Young To Be Herod 2016 Bourbon BA
🥈 Browar Baba Jaga - Black Widow 2W grupie Strong Stout (Imperial Stout):

🥉 Browar ArtezanSamiec Alfa 2017 Bourbon Barrel AgedW grupie Belgian Style Strong Ale (Belgian Strong Ale, Abbey Tripel, Abt/Quadrupel):

🥇 Browar SzałPiw - Buba Extreme Jack Daniels BA
🥇 Browar SzałPiw - Buba Extreme Cognac BA


W grupie Wheat (German Hefeweizen, Wheat Ale, Weizen Bock, Witbier, German Kristallweizen):

🥈 Browar Kormoran - Podróże Kormorana Witbier
🥉 Browar Osowa Góra - PszeniczniakW grupie Dark Lager (Dunkel/Tmavý, Schwarzbier, Amber Lager/Vienna, Oktoberfest/Märzen, Polotmavý):

🥇 Wąsosz/Kraftwerk - This is Kraft, Bitch!W grupie Traditional (Traditional Ale, Sahti/Gotlandsdricke/Koduõlu)

🥈 Browar Olimp - Jopejskie
W tej kategorii wybierano najwyżej oceniane piwa, których premiera miała miejsce w 2017 roku. Wybrano 50 najlepszych z pośród ponad 101 000 nowych piw!

Tutaj wyróżniono dwa piwa z Browaru Widawa5th Anniversary Imperial Porter Rum BA i 5th Anniversary Imperial Baltic Porter Bourbon BAPo za tymi kategoriami wybrano jeszcze Najlepsze Piwo, Browar i Nowy Browar w poszczególnych krajach. W Polsce nagrodzono:

Najlepsze Piwo 2017 - Browar Artezan - Samiec Alfa 2017 Bourbon Barrel Aged
Najlepszy Browar 2017Browar Artezan
Najlepszy Nowy Browar 2017 - Browar Rockmill


Dodatkowo także z podziałem na kraje wybrano Najlepsze Piwne Miejsca:

Restauracja - Chmielarnia i Chmielarnia Marszałkowska, obie w Warszawie
Sklep piwny - Browarium - Sklepy Piwne (Słupsk), Bierland - Kraina 1000 piw (Katowice), Piwnica (Wrocław)
Pub - Dobry Zbeer (Gliwice), Piwna Stopa (Poznań), Kufle i Kapsle (Warszawa), Pułapka (Gdańsk), Jabeerwocky (Warszawa)


No i to by było na tyle. Pomimo wielu malkontentów, mamy w Polsce piwa, których nie musimy się wstydzić na arenie światowej. Może nie jest ich całe zatrzęsienie, ale tych kilka topowych pozycji się znajdzie. Gratuluję laureatom i mam nadzieję, że w przyszłym roku grono docenionych piw, browarów i miejsc piwnych z Polski będzie jeszcze większe. 


Wszystkich zwycięzców znajdziecie: TUTAJ


Komentarze

Popularne posty