Nøgne Ø - Imperial Stout

Wygląda na to, że zima odchodzi w zapomnienie, trzeba więc szybko otwierać butelki co mocniejszych piw stojących w barku. Latem nie dają takiej przyjemności, rozgrzać się w zimny wieczór jakimś ris-em, quadruplem czy barley wine to jest to! Butelka tego piwa stała u mnie mniej więcej od marca tamtego roku.

Etykieta Imperial Stout-a jest skromna, ale ładna, do czego Nøgne Ø już nas przyzwyczaiło. Moja była obryzgana jakimś płynem, nie wiadomo czy przy nalewaniu czy może jakiś granacik na sklepowej półce. Piwo ma 22% ekstraktu i 9% alkoholu obj. Do chmielenia wykorzystano odmiany Columbus i Crystal, uzyskano 75 IBU. Moja butelka pochodziła z 1676 warki browaru z 21 listopada 2013 roku. 

Nieprzejrzyście czarne, gęste piwo nalewa się z piękną, brązową pianą.
Aromat w pierwszym momencie zdominowany jest zapachem kojarzącym się z sosem sojowym, za którym nie przepadam. Co jest niewątpliwym wynikiem utlenienia, butelkę otworzyłem około 14 miesięcy po warzeniu. Dalej jest już znacznie lepiej, pojawia się intensywna słodka czekolada i genialne owocowe nuty w tle. Pojawiają się śliwki i czereśnie. Po ogrzaniu alkohol ujawnia swoje dostojne oblicze.
Piwo zniewala złożonym smakiem od pierwszego łyku. Jest gęste, najpierw mamy wyraźny pumpernikiel i wysokiej klasy czekoladę. Kolejno przewijają się wspomniane wcześniej owocowe nuty i posmaki palonej kawy. Finisz jest lekko gorzki (na pewno nie czuć tych 95 IBU) i kojarzy się z dobrą deserową czekoladą. Alkohol daje o sobie znać tylko przyjemnym rozgrzewaniem przełyku. Całość przywodzi na myśl światowej klasy czekoladowe pralinki z czereśniowym musem podlanym jakimś likierem. 

Nøgne Ø kolejny raz pokazało klasę. Imperial Stout to niesamowicie złożone i bogate piwo. myślę, że można je stawiać za wzór klasycznego russian imperial stout-a. Każda chwila spędzona przy tym piwie to prawdziwa przyjemność. Jeśli zastanawiacie się jakie piwo nadawałoby się na pierwsze spotkanie z tym stylem to macie odpowiedź. Zawiedzeni nie będziecie, piwo ma wspaniale zaakcentowane cechy stylu, a cena jak za butelkę 0,5 litra jest przyzwoita.


Komentarze

Popularne posty