Pracownia Piwa/Szał Piw - 3

Na kranach pubów właśnie pojawiła się "4" - coffee nelson belgian blonde, czyli czwarte piwo z kooperacji browarów SzałPiw i Pracownia Piwa. Jak browary zapowiadały, butelkowane będą numery nieparzyste (warzone w Wąsoszu), a parzyste (warzone w Modlniczce ) będę ukazywać się tylko w wersjach beczkowych.

Ja tymczasem otworzyłem butelkę trzeciego kooperacyjnego piwa, tym razem w stylu dubbel IPA. Zdecydowano się na połączenie klasycznego belgijskiego stylu z nowoczesnym podejściem do chmielenia. Piwo ma 15,1% ekstraktu, 6,4% obj. alkoholu i 59 IBU. Niestety nie podano informacji jakie chmiele zostały użyte. 


Piwo ma brunatno-rubinową barwę, piana tworzy się z trudem i szybko redukuje się do obrączki.
Aromat początkowo jest dość wyraźny i chmielowy. Mamy dużo białych owoców i lekkie zapachy żywiczne. Po przelaniu do szkła aromat słabnie i zmienia się na korzyść słodów i drożdży. Daje się wyczuć karmel, suszone owoce, rodzynki i figi. Chmiel pozostaje w tle, a przez cały czas picia lekko majaczy rześki aromat, który początkowo charakteryzowałem jako cytrusy. Jednak z każdą chwilą spędzoną przy piwie coraz bardziej kojarzył mi się z mroźnym mentolem - coś jak niebieskie cukierki Halls. Znalazłem informacje o tym, że niektóre odmiany chmielu mogą dawać miętowe aromaty, niestety nie wiem czego użyto w tym piwie. Efekt na pewno jest ciekawy.


W smaku piwo jest pełne, od początku pojawia się średnia goryczka, która szybko pokrywana jest słodową stroną piwa. Mamy karmel i słodkie kandyzowane owoce. Na finiszu ponownie pojawia się mocna, łodygowa goryczka. Dość tępa w odczuciu, lekko zalegająca. Po ogrzaniu ujawnia się alkohol.

Można by powiedzieć, że w "3" jest trochę za mało dubbla w dubblu, a aromat IPA zbyt szybko zanika. Jednak muszę przyznać, że nie potrafię inaczej wyobrazić sobie piwa w stylu dubbel IPA i miks uznaję za udany. Ogólnie określiłbym to piwo jako bardziej rześkiego i przyjemniejszego w odbiorze klasyka. Kolejne ciekawe i warte spróbowania piwo ze współpracy SzałPiw i Pracowni Piwa. 



Komentarze

Popularne posty